KONTAKT  


ELMARK
93-574 Łódź
ul. Radwańska 46
tel./fax +48 426377057
e-mail: info@elmark.net.pl

NASZ KOD QR  


OKABLOWANIE STRUKTURALNE

Okablowane strukturalne jest nowoczesnym systemem okablowania łączącym na jednej platformie sieć telefoniczną komputerową jak również inne media. Jego podstawową zaletą jest uniwersalność, łatwość dostosowania do zmieniających się potrzeb użytkownika i funkcji pomieszczeń. Dzięki okablowaniu strukturalnemu, do jednego gniazdka możemy podłączyć zwykły telefon analogowy, a po prostym przełączeniu w panelu głównym gniazdo to będzie nam służyć za gniazdo sieci komputerowej lub telefonu cyfrowego. Dzięki jego uniwersalności możliwe jest okablowanie budynku bez wcześniejszej znajomości urządzeń, które będą z okablowania korzystać. Instalacja jest łatwa w zarządzaniu jak również łatwo w niej zlokalizować ewentualną usterkę.

Okablowanie strukturalne pozwala na przesyłanie:

– danych
– głosu
– obrazu,

dzięki temu tworzy pełną infrastrukturę teleinformatyczną obiektów. W ostatnich latach wzrosły potrzeby zastosowania nowoczesnego okablowania strukturalnego domów i mieszkań. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie nawet domek jednorodzinny bez rozprowadzenia do wielu pomieszczeń sieci anten radiowo telewizyjnych, satelitarnych, rozprowadzenia sieci audio stereo, sieci telefonicznej analogowej i ISDN, sieci komputerowej, nowoczesnych systemów sygnalizacji włamania, napadu i pożaru. Konieczna jest też sieć przywoławcza, domofon, wideodomofon, wewnętrzny interkom. Kamera obserwująca posesję, podłączona do systemu antenowego w budynku. Obraz pojawia się na wybranym kanale TV.

Jeżeli mamy co najmniej dwa komputery, potrzebna będzie mała sieć komputerowa. Pozwala to na obniżenie kosztów korzystania z internetu jak również umożliwia wszystkim domownikom korzystanie np. z jednej drukarki. astosowanie ma również klimatyzacja, wentylacja, automatyczne żaluzje, ogrzewana podłoga, bramy sterowane i wiele innych zdobyczy techniki. Stosujemy automatykę i sterowanie, które obniżają koszty utrzymania budynku. Często jedne z tych systemów współpracują z innymi. Brak takiego okablowania utrudni a czasem uniemożliwi korzystanie ze wszystkich funkcji nowoczesnego budynku. Samo rozprowadzenie zasilania elektrycznego obecnie nam nie wystarcza.

Wszystkie te instalacje powinny być zaprojektowane już na wczesnym etapie. Okablowanie to instalowane koniecznie w trakcie budowy, lub kapitalnego remontu musi być zgodne z nowoczesnymi standardami. Systemy te wykonywane przez różnych instalatorów dla każdego rodzaju okablowania oddzielnie, mogą wzajemnie zakłócać poprawną pracę całości. Najlepszy efekt daje projekt i wykonawstwo okablowania strukturalnego przez jednego wykwalifikowanego wykonawcę. Poprawnie zaprojektowane i wykonane okablowanie całości systemu może przez wiele lat spełniać warunki nowoczesnej instalacji. Można więc będzie zmieniać funkcje pomieszczeń nie pozbawiając się dostępu do któregoś z mediów.

Aby wszystkie te instalacje mogły bezpiecznie funkcjonować trzeba prawidłowo wykonać połączenia wyrównawcze, oraz zastosować właściwą ochronę przeciwprzepięciową. Ważny jest uziom fundamentowy i otokowy. O nowoczesności budynku. świadczą kompleksowo wykonane instalacje zapewniające bezpieczeństwo, komfort, wygodę i funkcjonalność. Nie będziemy mieli kłębowiska kabli za telewizorem, komputerem, od głośników, czy wielu przedłużaczy.